• https://www.facebook.com/Akıncı mangal
  • https://plus.google.com/Akıncı mangal/posts
  • https://www.twitter.com/Akıncı mangal
Mangal Kömürü,Briket Mangal Kömürü,Pres Mangal Kömürü,Paket Mangal Kömürü                                     

Yararlı Bilgiler

Mangal Kömürü Bilgileri

Mangal kömürü


      Mangal kömürü; odunsu artıkların oksijensiz ortamda ısıl işlemle kömürleştirilmiş şeklidir. Mangal kömürü (Latince carbo ligni, Fransızca charbon de bois, İngilizce charcoal, İtalyanca carbone di legna, S. carbón de madera) odun (13 - 18 % kuru) havasız veya oksijensiz ortamda 350 - 400 °C kadar ısıtılmasıyla kömürleşir.

      Mangal kömürü değişik ağaç türlerinin yakılması ile elde edilen bir yakıt türüdür. En yaygın kullanım alanı ızgarada et pişirmek denilebilir. Ancak bu eksik bir bilgidir. Mangal kömürü aynı zamanda nargile kömürü olarak da kullanılmaktadır.

      Meşe ağacından üretilen mangal kömürünün daha kaliteli olduğu inancı hakimdir.

      Klasik mangal kömürleri halen en sağlıklı kömürdür. Briket mangal kömürleri, mangal kömürü tozlarının sıkıştırılması sonucu elde edilirler. Bir yerde tozlar da değerlendirilmiş ve bir miktar ağaç kurtarılmış olur.

tarihi mangal kömürü yaratan sobalar/fırınlar

      Türkiye'de halen klasik üretim mangal kömürü en çok talep gören ve kullanışlı olan türdür. Hatta bir adım daha öteye geçilmiş ve mangal kömürü üretimi için artık ağaç kesilmesine gerek kalmamıştır. Odun atıkları ve odun talaşı kullanılarak oluşturulan mangal kömürüne pres mangal kömürü adı verilmektedir. %100 doğa dostu bu ürünlerin yaygınlaşması ile ızgarada pişirilecek yiyeceklerin daha sağlıklı olmaya başladığı söylenebilir. Bu ürünün en önemli özellikleri : Kimyasal madde içermez, tozsuz, dumansız ve külsüzdür. Hep aynı ısı değerinde yanar, sanki bir elektrikli rezistans gibi ısı değerini koruduğu için yiyecekler yanmaz. Kansorejen etkisi yoktur, ağaç kesilmesine gerek olmadığı için doğa dostu ekolojik bir üründür.

Mangal kömürü

İşlem sırasında elde edilen "hidrojen ve CO" gazları enerji eldesinde kullanılabilir. İşlemin ikinci ürünü "Mangal kömürü"dür.

Mangal kömürünün özellikleri

Mangal kömürünün ileri derecede gözenekli yapısı bu kömürün yakıt olarak kullanımı yanında kendisine başka kullanım alanları da açılmasına neden olmuştur. Örneğin öğütülmüş veya tablet haline getirilmiş kömür sindirim yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde tedavi amacıyla kullanılabilir. Mangal kömürleri suların arıtılması ve temizliğinde de kullanılmaktadır.

Sol - fakir oxisol; sağ - oxisol kömür etkisi ile verimli terra preta'ya dönüşmüş

Tarımsal faydaları

Mangal kömürünün toprakta biyolojik aktivite için uygun ortam yarattığı, gübreleme ile verilen mineral ve bitki besin elementlerinin yıkanıp gitmesini önlediği ve böylece toprak verimliliğini artırdığı düşünülmektedir. Son dönemde deneysel çalışmalarda biyolojik kömürün toprak ıslahında dikkat çekici tarımsal faydaları tespit edilmiştir.

Sera gazlarına etkileri


Ayrıca atmosferik karbonun toprağa gömülmesi ile sera etkisinin zayıflatılarak tersine dönüşün sağlanabileceği düşünülmektedir. Ayrıca CO2'ten çok daha etkili bir sera gazları olan nitröz oksit (N2O) in ve metan'ın atmosfere salınımının biyolojik kömür uygulanan tarlalarda %80'e kadar düştüğü ifade edilmiştir.[1]Torluk yöntemiyle Mangal (Meşe) Kömürü Nasıl Yapılır

Mangal Kömürü Nasıl Yapılır

Mangal yaparken hiç düşünmeden kullandığımız kömürlerin nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi ?

O kömürler gerçekten hiç kolay yapılmıyorlar ve sizin önünüze gelesiye kadar bir çok zorlu aşamadan geçiyorlar. Kısaca sizlere aşamalardan bahsettikten sonra aşağıda eklediğim videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Bu sayede mangal kömürü nasıl yapılır anlayabileceksiniz.

İlk önce kömürün hammaddesi olan meşe ağacından elde edilmiş eşit parçalarda odunlar çadır şeklinde üst üste konuluyor. Odunların çok güzel bir şekilde yerleştirilmesi gerekiyor herhangi bir boşluk tüm yapılan işin boşa gitmesi demektir. Daha sonra meşe ağacından oluşan çadırın üstü toprak ve kömür tozuyla kapanıyor. Ara ara boşluklar oluşacaktır bunların hemen kapatılması gerekir yoksa odunlar hava alır ve hemen yanarlar. Buda o kadar emeğin boşa gitmesi demektir.

İşin şaşırtıcı tarafı ise odunların bu çadır içinde 20 gün yavaş yavaş yanması gerekiyor. İşte bu yüzden sıkıca kapatılıp boşluk olmaması gerekiyor bu sayede hava alamayan odunlar çok yavaş ve yüksek derecede yanıyor. Uzun lafın kısası mangal kömürleri gerçekten büyük emek ve alın teri harcanarak üretiliyor.


Kaynak
Vikipedi
mangal kömürü üretimi,odun kömürü üretimi,mangal kömürü ithalat,odun kömürü ithalat,meşe mangal kömürü üretimi,mangal, mangal kömürü,odun kömürü, toptan, ucuz, kaliteli,meşe, gürgen,toptan mangal kömürü,toptan ithal mangal kömürü, mangal kömürü satışı,mangal kömürü satışı istanbul, mangal kömürü satışı ankara,charcoal,meşe mangal kömürü,wood charcoal,furnace,stove,transport,wood,oak,hornbeam,mangal kömürü imalatı,mangal kömürü fiyatı, mangal kömürü fiyatları,ithal mangal kömürü,ithal pres mangal kömürü


Yorumlar - Yorum Yaz